„Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólną odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła; jest modlitwą za wszystkich ludzi świata i historii, żywych i umarłych, powołanych do tworzenia wraz z nami Ciała Chrystusa i do stania się wraz z Nim współdziedzicami chwały Ojca”.
Jan Paweł II
Bractwo Żywego Różańca to wspólnota religijna osób świeckich, która codziennie odmawia Tajemnice Różańca.
Zmiana tajemnic odbywa się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po mszy świętej o godzinie 7:00.
Obowiązki w Żywym Różańcu: Odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca. Udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych. Częste przystępowanie do Sakramentów świętych. Odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła Rozszerzanie czci Maryi przykładem życia. Udział w pogrzebie zmarłego członka Żywego Różańca i pamięć o nim w modlitwie.
Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, osiem razy w roku, mianowicie: w dniu przyjęcia do Żywego Różańca, Narodzenia Pana Jezusa (25 XII), Ofiarowania Pańskiego (2II), Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (25 III), Zmartwychwstania Pańskiego (zgodnie z kalendarzem liturgicznym), Wniebowzięcia Matki Bożej (15 VIII), w święto Królowej Różańca świętego, oraz Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 XII).
Nowy układ Różańca Świętego ogłoszony przez Papieża Jana Pawła II
I. Tajemnice radosne
– odmawia się w poniedziałki i soboty
- Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
- Nawiedzenie Św.. Elżbiety
- Narodzenie Jezusa
- Ofiarowanie w Świątyni
- Znalezienie Jezusa w Świątyni
II. Tajemnice Światła
– odmawia się we czwartki
- Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
- Objawienie siebie na weselu w Kanie
- Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
- Przemienienie na Górze Tabor
- Ustanowienie Eucharystii
III. Tajemnice bolesne
– odmawia się we wtorki i piątki
- Modlitwa w Ogrójcu
- Biczowanie
- Cierniem ukoronowanie
- Droga Krzyżowa
- Śmierć na krzyżu
IV. Tajemnice chwalebne
– odmawia się we Środy i niedziele
- Zmartwychwstanie Jezusa
- Wniebowstąpienie
- Zesłanie Ducha Świętego
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- Ukoronowanie Matki Bożej na Królową nieba i ziemi
Intencje Apostolstwa Modlitwy na rok 2024
STYCZEŃ
O docenienie daru różnorodności w Kościele
Módlmy się do Ducha Świętego, aby pomógł nam rozeznać dary różnych charyzmatów we wspólnotach chrześcijańskich i odkryć bogactwo wielu tradycji liturgicznych wewnątrz Kościoła.
LUTY
Za nieuleczalnie chorych
Módlmy się, aby osoby nieuleczalnie chore oraz ich rodziny zawsze miały niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno medyczne, jak i ludzkie.
MARZEC
Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.
KWIECIEŃ
O szacunek dla kobiet
Módlmy się, aby wewnętrzne bogactwo i godność kobiet były szanowane we wszystkich kulturach i aby zniknęło zjawisko dyskryminacji, która przynosi tyle cierpienia w różnych częściach świata.
MAJ
O dobrą formację osób zakonnych i seminarzystów
Módlmy się, aby siostry i bracia zakonni oraz seminarzyści wzrastali w swoim powołaniu, dobrze korzystając z formacji ludzkiej, religijnej, duchowej i wspólnotowej, dzięki czemu staną się wiarygodnymi świadkami Ewangelii.
CZERWIEC
Za uchodźców
Módlmy się, aby emigranci, zmuszeni z powodu wojen lub głodu do pełnej zagrożeń i niebezpieczeństw ucieczki, znaleźli akceptację i nowe perspektywy życia w krajach, które ich przyjmują.
LIPIEC
O opiekę duszpasterską nad chorymi
Módlmy się, aby sakrament namaszczenia chorych dał przyjmującym go osobom oraz ich bliskim siłę od Pana, stając się dla wszystkich widocznym znakiem współczucia i nadziei.
SIERPIEŃ
Za przywódców politycznych
Módlmy się, aby przywódcy polityczni służyli obywatelom, pracując dla integralnego rozwoju człowieka i dla dobra wspólnego, szczególnie troszcząc się o najuboższych i o tych, którzy stracili pracę.
WRZESIEŃ
O troskę człowieka o świat
Módlmy się, aby każdy z nas usłyszał i wziął sobie do serca wołanie ziemi i ofiar klęsk żywiołowych i zmian klimatycznych oraz zobowiązał się do troski o świat, który zamieszkujemy.
PAŹDZIERNIK
Za wspólną misję
Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał ze wszystkich sił synodalny styl życia, jako znak współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i misję łączące księży, osoby konsekrowane i świeckich.
LISTOPAD
Za osoby, które straciły dzieci
Módlmy się za wszystkich rodziców, którzy opłakują śmierć swojego syna lub córki, aby znaleźli wsparcie we wspólnocie oraz zaznali pokoju i pocieszenia Ducha Świętego.
GRUDZIEŃ
Za pielgrzymów nadziei
Módlmy się, aby nadchodzący jubileusz umocnił nas w wierze, pomógł nam lepiej poznać Chrystusa Zmartwychwstałego w naszym życiu i przemienił nas w pielgrzymów chrześcijańskiej nadziei.
papież Franciszek, Watykan, 31.12.2022 r.